לאתר העברי Back To Home Page

English Site חזרה לדף הבית

שורות רבות נכתבו על "מכתב הלוחמים". עבור רבים (מאות חתומים ואלפי תומכים נכון לשעה זו) אין עוד מקום לשבת על הגדר, והסירוב לשרת בשטחים הפך עבורם משאלה עקרונית לעניין מעשי אשר הם מוכנים לשלם עליו מחיר אישי כבד. מולם, רבבות חיילי מילואים מתלבטים התלבטות קשה. אמנם זוועות הכיבוש והנזקים שהוא גורם לנו ניכרים (עשרות הרוגים ישראלים ופלשתינאים מדי שבוע). מאידך מדובר לכאורה בסירוב פקודה, בעבירה על החוק.

ההתלבטות נובעת מהתנגשותם של ערכים בסיסיים ומהותיים עליהם חונכנו, ומהווה בעיני עדות לחוסנה של החברה הישראלית, אשר לא ציות עיוור ולא אידיאולוגיה חסרת מעצורים מניעים אותה- אלא איזון עדין בין השניים. מציאות מורכבת זו מחייבת התנהגות זהירה, תוך גילוי אחריות מרבית.

דווקא כאן כדאי להזכיר כלל אשר כל חייל קרבי משנן כבר בשבוע הראשון של הטירונות: אם יש ספק - אין ספק. משפט זה, כמה קצר ככה חכם, מכתיב את התנהגותנו במקרים של אי ודאות. בהיקלעו למצב המאופיין בספק, על החייל להעריך את המצב לחומרה, ולפעול בהתאם. אם לא בטוחים אם חייל אויב נמצא לפנינו או שמא חייל מכוחותינו- לא יורים. אם לא בטוחים שהנגמ"ש יכול לעלות לרמפה בבטחה – מסמנים לנהג לעצור. אם לא בטוחים שיש בטריה 'ספייר' למכשיר הקשר- בודקים שוב.

מי שמתייצב היום לשירות מילואים בשטחים ימצא עצמו קרוב לודאי משתמש בנשקו. לא תמיד יבחר את השעה והמקום בו ילחץ על ההדק. תוצאות מעשיו עשויות להיות אבדן חיים. אולי אף אבדן חייו הוא. מי שמתייצב היום לשירות בשטחים, עליו להיות בטוח במאה אחוז שהוא עושה את הדבר הנכון. בטוח במאה אחוז שהוא יודע עבור מה הוא מוכן להילחם, להרוג ולהיהרג. בטוח במאה אחוז שאין ברירה.

יש בין המשרתים בשטחים רבים, אשר בקרבם מקננת ההרגשה שצה"ל יכול היה להגן על מדינת ישראל טוב יותר מתוך גבולות ברורים ומוכרים. רבים אשר אינם יכולים עוד לנער מעליהם את הספק, את החשש שאנחנו טועים טעות קשה בנסותנו לדכא עם שלם. כל אלה צריכים להעמיד עצמם כל העת במשפט מוסרי ומבצעי זה. זה הנוהל, זה התו"ל: אם יש ספק אין ספק, ואם לא בטוחים - לא יורים.

 

אריק דיאמנט