> To the English edition
 
אומץ לסרב > מהעתונות > ''ירד לי טון מהגב''- אמיר בוחבוט
''ירד לי טון מהגב''- אמיר בוחבוט 04/04/2004
 
 

מפקד חיל האוויר היוצא, דן חלוץ, ניצל את נאום הפרידה שלו כדי להתנצח עם הסרבנים בעזרת שירו של אלתרמן ''סרבן המלחמה''. אחד הטייסים הסרבנים: ''אם לא יעצרו אותו, גם נגדנו יתבצעו חיסולים ממוקדים''

 שתי תופעות אפיינו את תקופת פיקודו של מפקד חיל האוויר היוצא, האלוף דן חלוץ. מצד אחד, בתקופת זו גויס חיל האוויר באופן חסר תקדים למדיניות החיסולים. מצד שני, לראשונה מאז הקמתו של החייל קמה בו קבוצה של טייסים שהכריזה על כוונתה לסרב ליטול חלק בפעולות החיסול.

 

חלוץ עצמו התנגד בתוקף לתופעת הסרבנות בחייל. לאחר חיסולו של בכיר החמאס סאלח שחאדה באמצעות פצצה במשקל טון, פעולה שבה נהרגו 14 בני אדם נוספים, אמר בראיון עיתונאי: ''כשאני משחרר פצצה, הדבר היחיד שאני מרגיש הוא מכה קלה בכנף''.

היום, בטקס חילופי המפקדים שבו העביר את הפיקוד על החייל לידי האלוף אליעזר שקדי, גייס חלוץ תמיכה ממקום לא צפוי: המשורר נתן אלתרמן.

 

חלוץ שילב בנאומו קטעים משירו של אלתרמן ''סרבן המלחמה'': ''ייתכן וסרבן המלחמה הקריב את עצמו לעולה על אידיאה אשר לדעתנו מופרכת היא ועיוורת, והוא יסוד מסוכן ומהרס וכופר כפירה גדולה, עד כי אין לנו דרך כי אם למגרו למופת ולמגרעת''.

 

''זה עניין התובע את קיום דינם של ציבור ושל יד מחוקק ודורש חוק חקוק על לוח לחובה או לזכות'', הוסיף חלוץ וקרא, ''אך ידע הטרחן מה חוקו במדינה וידע השלטון מה הדין בלי דרכי חובבות של מיקוח''.

 

חלוץ הוסיף על מילות המשורר משלו. ''שלוש וחצי השנים האחרונות הם מן הקשות שידענו מאז זכינו לעצמאות'', אמר, ''שנים של טרור מתמשך ואכזרי שלא בחל במאמצים על מנת לזרוע רצח באזרחינו. 942 חיילים ואזרחים נהרגו ונרצחו בשנים אלה, בהם שבעה מחיילי חייל האוויר''

 

הוא התייחס בדבריו גם להאשמות הסרבנים בעניין פגיעה בחפים מפשע ''אני מצהיר על כך שבפעולות החייל נפגעו חפים מפשע'', אמר. ''עשינו כל שניתן כדי להימנע מכך, ולא תמיד עלה הדבר בידינו. לא אנו בחרנו במלחמה הזאת, לא אנו קמנו לשפוך דם של חפים מפשע''. בסיומו של הנאום, כשנשאל על ידי עיתונאים לגבי תחושתו עם סיום התפקיד, אמר האלוף חלוץ: ''ירד לי טון מהגב''.

 

''בתי הדין יעצרו את חלוץ''

 

יונתן שפירא, מחותמי ''מכתב הטייסים'', לא התרשם מהמובאות הספרותיות של מפקד חיל האוויר היוצא. ''חלוץ לא ראוי להיות מפקד חיל האוויר ובודאי שלא להתקדם לתפקיד סגן הרמטכ''ל. חשוב שידעו אזרחי ישראל שנגד האיש תלויה ועומדת תביעה משפטית בבג''ץ על אחריותו הפלילית לרצח 14 חפים מפשע במהלך חיסולו של סאלח שחאדה. בנוסף ידוע לי כי יש כוונה לפעול משפטית נגד מינויו לסגן רמטכ''ל.

 

''אני אישית אתמוך בכל הליך פלילי שיביא לעצירת קידומו של אדם מסוכן זה'', הוסיף שפירא. ''על פי הדברים שאמר חלוץ יבוא היום ובו היעד לחיסוליו הלא ממוקדים יהיו סרבני מצפון שלא הסכימו להשתתף במחול הדמים והנקמות שלו ושל דומיו. אני מאמין שאם בג''ץ לא ישכיל לעצור את חלוץ, יעשו זאת בתי דין אחרים''.

 

 

''חלוץ הוא קבלן חיסולים''

 

חגי תמיר, מחותמי המכתב והחניך המצטיין בקורס הטייס שאותו סיים גם חלוץ, בחר להגיב בציטוט משיר אחר של אלתרמן: ''כי חוגרי כלי לוחם, ואנחנו איתם, מי בפועל ומי בטפיחת הסכמה, נדחקים במלמול של 'הכרח' ו'נקם' לתחומם של פושעי מלחמה''.

 

''דן חלוץ הוא בסך הכל קבלן'', אמר תמיר ל''מעריב אונליין'', ''פעם הוא היה קבלן בניין והיום הוא קבלן חיסולים. בתור שכזה עדיף שיתעסק במה שהוא מבין ולא בפואטיקה''

 

 קישור למאמר: http://www.maariv.co.il/channels/1/ART/683/139.html


דף הבית | מכתב הלוחמים | התנועה | חדשות | החותמים | תומכים | מהעתונות | מאמרים | שאלות ותשובות | הצטרפות | תרומות
כל הזכויות שמורות 2003