ד"ר ניב גורדון
פורסם ב-"כלהעיר" בירושלים ב-22/03/2002.

לכבוד
אל"מ אביב כוכבי
מפקד חטיבת הצנחנים,

אביב שלום,
אני מניח שאתה זוכר אותי. אני בכל אופן זוכר אותך. הכרנו בצנחנים, היינו באותו הגדוד. אני הייתי סמל מחלקה בפלוגת הרב"טים. אתה הייתי מפקד מחלקה צעיר. כבר אז, חברים שלי שהיו איתך במוצב בלבנון סיפרו שאתה מפקד שקול, רציני ומעל הכל אדם הגון.

את מרב הכרותינו עשינו באוניברסיטה העברית כתלמידי תואר ראשון במחלקה לפילוסופיה. אתה כמי שמתעתד לחזור לצבא. אני כמי שעסק בזכויות אדם. היו לנו לא מעט שיחות פוליטיות. לא יכולתי שלא להתפעל ממך. אדם חושב, בעל דמיון ואף ביקורתי. רחוק מאוד מקציני צבא שבדרך כלל פוגשים באוניברסיטה, כאלה שבאים לסמן וי על התואר וללכת. ממבט מהצד אני גם די בטוח שאהבת את הלימודים; חלקם, חשוב לציין, עסקו בתורת המוסר.

שנים עברו מאז שהתראינו. אתה נהייתה מפקד חטיבת הצנחנים ואני מרצה במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. ביום חמישי, הראשון במרץ שוב זכיתי לראות אותך, אך הפעם לא באופן אישי אלא במהדורת החדשות. ראיינו אותך כמי שפיקד על הכוח שנכנס למחנה הפליטים בלטה שליד שכם. הסברת ברצינות הידועה שלך איך חייליך מעבירים ברגעים אלה מסר תקיף למפגעים הפלסטינים: צה"ל ירדוף אותם בכל מקום.

בימים שלאחר הראיון החלו לטפטף ידיעות על מה שאירעה בתוך המחנה: איך לפני הפלישה צה"ל הטיל טרור על יושביו בעזרת מסוקים וטנקים. לאחר מכן, אביב, השלטת עוצר, הפצצת את ממסרי החשמל וניתקה כ- 20,000 תושבים, אזרחים, מאספקת החשמל. דחפורים הרסו את צנרת המים מחוץ למחנה, וחייליך, אביב, עברו מבית לבית על ידי שבירת קירות, השחיתו רכוש, וחוררו את דודי המים על הגגות. הם זרעו פחד משתק על תושבי המקום, רובם נשים זקנים וטף.

אבל זה לא הכל. קראתי גם שחיילך השתמשו באנשים כמגן חי, ושבשעות הראשונות שלאחר הפלישה היו לפלסטינים 120 פצועים. אתה, אביב, לא נתת לאמבולנסים להיכנס ולצאת מהמחנה.

היו כמובן מספר קרבות במחנה, וחייל מהסיירת נהרג. דיווחתם שתפסתם גם אמצעי לחימה ואמרתם שמנעתם פיגועים וודאיים. אך התעלמתם מהקשר בין האלימות של צה"ל בשטחים והאלימות בישראל, כאילו הפלישה למחנות והטרור שאתה וחיילך הטלתם על התושבים לא מדרדרת את כולנו לתוך תהום דמים.

איך, לדעתך, הפעולה שלך השפיעה על אותם ילדים שנעלתם ביחד עם בני משפחתם באחד מחדרי הבית במשך שעות בזמן שהפכתם את ביתם בחיפושים ופיצצתם את הקירות? האם פעולתך תרמה מאומה לשלום או שמא זרעה בתוך מחנה הפליטים הצפוף, העני וחסר התקווה הזה זרעי שנאה, ייאוש ומוות?

אני לא מפסיק לחשוב עליך מאז אותה מהדורת חדשות. מנסה להבין מה עובר לך בראש. מה הביא אותך להוביל את חייליך, חיילי חטיבת הצנחנים, למלחמה נגד אוכלוסייה אזרחית?

אביב, כיום אני מלמד שיעור שנקרא "הפוליטיקה של זכויות אדם" ואחד מהנושאים שאני דן בו הוא האינתיפדה האחרונה וההשלכות שלה על זכויות אדם. לפחות על פי אמנות בינלאומיות הפעולות שלך בבלטה מהווים הפרה בוטה של זכויות אדם, ואף נחשבים לפשעי מלחמה. אביב, מה קרה לאותו קצין צנחנים שקול וביקורתי? איך הפכת לפושע מלחמה?

ד"ר ניב גורדון