אחד מחותמי "מכתב הלוחמים" נושא דברים בהפגנת המונים נגד המלחמה

סן פרנסיסקו, 16.2.03

 

סרן (מיל.) עופר שור, אחד מ-52 החותמים על "מכתב הלוחמים" ("אומץ לסרב") הראשון, הוזמן לשאת דברים בהפגנת ההמונים נגד המלחמה בסן פרנסיסקו[1]. בהפגנה נכחו 250,000 איש. להלן דבריו:

 

 

שמי עופר שור. אני אחד מקבוצה של קצינים וחיילי מילואים ישראלים, אשר פירסמו בשנה שעברה הצהרה בה נאמר:

"אנחנו...שקיבלנו פקודות והוראות שאין להן ולביטחון המדינה דבר, ושתכליתן היחידה היא הנצחת השליטה בעם הפלסטיני. אנחנו, שראינו בעינינו את מחיר הדמים שהכיבוש גובה בשני צידי המתרס... מצהירים בזאת, כי לא נוסיף להילחם במלחמת שלום ההתנחלויות. לא נוסיף להלחם מעבר לקו הירוק במטרה לשלוט, לגרש, להרעיב ולהשפיל עם שלם. "

קבוצת סרבנים זו, שאני גאה להשתייך אליה, ראתה כי "המלחמה בטרור" של ממשלת ישראל אינה אלא מאמץ מתמשך לרסק כל תקווה פלסטינית לחופש וצדק, ואמרה "לא, אנו מסרבים!"

כעת, נמצאת מלחמה גדולה יותר, עוד "מלחמה בטרור" כביכול, על האופק. גם למלחמה זו יש קשר קלוש בלבד למאבק בטרור, וקשר חזק הרבה יותר למניעים אחרים, אפלים יותר. גם מלחמה זו מנוהלת על-ידי פוליטיקאים חסרי מעצורים, הרוצים לעצב מחדש את האזור כרצונם, ולעזאזל התוצאות. אבל גם כאן, הם מגלים כי יש כאלה המתנגדים להם, האומרים "לא!", האומרים "אנו מסרבים לקחת חלק בזה!", ואשר יתמידו, ביחד עם מיליונים ברחבי העולם, עד שהטירוף הזה יימנע.

 

תודה רבה.

 

 

 [1] מאחר וכמה מבין החותמים סבורים שעל "אומץ לסרב" להישאר מחוץ לדיון באשר למלחמה בעירק, נשא עופר דברים כחותם, ולא כנציג רשמי של "אומץ לסרב".