לאתר העברי Back To Home Page

English Site חזרה לדף הבית

2 אחים יש לי:
אחד מהם קצין הנדסה צעיר שמשרת אי שם ברצועת עזה.
השני תלמיד שעומד לפני גיוס בעוד שנתיים.

רק אמא אחת יש לי,
והיא מפחדת בלילות מתי שהיא שמעת על עוד יום של חילופי אש ברצועה, על עוד פעולות תגמול שלנו ושלהם. איזו אמא בעולם תישלח מרצון את בנה למלחמה בחזית מתי שלא ברור ממש למה נלחמים?
האמת היא שבניגוד לכל מה שמספרים לנו המלחמה הזאת היא מלחמת ברירה לחלוטין, שני הצדדים רק מפגינים שרירים למטרות שאנו פשוטי העם ממש ממש לא מבינים. לפני שנתיים הפקק הכי גדול בשבת היה בשוויקה,בגנין ובקלקיליה כאשר אלפיי ישאלים היו נוסעים לקנות בערים הפלסטינאיות ירקות בלאדי זולים,רהיטים לא איכותיים ולשאוף קצת אויר, ואפילו לא אזרח אחד נפגע בעת ההוא מביקור בעיר ערביה בגלל האינטרס המשותף לשני בצדדים- רווחה כלכלית.
על הסיבות לפרוץ האינתיפאדה עוד ידברו במשך שנים היסטוריונים בכל העולם אבל עובדה אחת היא ברורה, פרוץ האינתיפאדה הביא להפסקת המסחר הישראלי- פלסטיני, פועלים יותר לא יכלו לעבוד ולעבוד בישראל בה היה להם תפקיד חשוב בקרב הפועלים הלא מקצועיים והזולים, ועקב המתח הרב בשטחים נפרסו בכל פינה מחסומים רבים מספור שמנעו מעבר סחורות ואנשים מעיר לעיר בשטחים.
נוצר תוהו ובוהו כלכלי, ומתי שאין כסף להאכיל את הילדים המקום היחיד בו ניתן לקבל מנה חמה היא ארגוני הסעד האיסלמיים... וכך במעגל קסמים אני הובלנו אוכלוסיה שלמה שבעיה עקרונית עם ישראלים אין לה לשנאה טהורה. הוסיפו לתבשיל מאט השפלות פומביות במחסומים,חיסולים ממוקדים בלב ערים, הסתה פרועה ופגיעה באזרחים חפים מפשע בלי דין וחשבון משני הצדדים ותקבלו מצב בו שאהיד הוא גיבור לאומי.
המצב בשטחים הוא חמור,אנו הרסנו כל ניצן של כלכלה עצמאית והבאנו לעוני בלתי נסבל ובורות. השהייה בלב האכלוסיה הזאת כשאר אנו מתנהגים ככובשים עילאיים ולהם אין זכות קיום וחרות בסיסית רק תמשיך את התסיסה שהיא כבר לא איטית. יבוא היום שכולנו נשלם דין וחשבון על זה.
מה תגידו לילדכם עוד 20 שנה אחרי שהכל בתקווה כבר יהיה מאחור? שאבא היה גיבור ומנע מאזרחים לעבור מחסום בין העיירה הקטנה שלו ובין מקום עבודתו? שלא נתת לאמבולנס עם יולדת לעבור כי ככה אמרו בתדריך? שירית כדור גומי בילד שאבנים זרק והוא נשאר משותק וככה אתה הפכת לגיבור ישראל?

או שתגיד שסירבת לשרת וככה הפגנת את זכותך הדמוקרטית לסרב לשתף פעולה בעת משעה עוולה שפוגע בכל זכות קיום וחירות בסיסית? אני שומע הטפות וצעקות מכל עבר בשל סירובי להשתתף במאבק הברוטאלי והמיותר בשטחים, ורק אם נעורר צעקה גדולה מספיק נוכל להשפיע על העתיד. למען עתיד טוב יותר לילדנו שלא יצטרכו לדעת מהם נהלי העוצר,כדורי גומי, חיסולים ממקודים ושב"חים.
למענם אנו חייבים להרים קולנו. אל תפחדו מתגובת הסביבה,תרשו לעצמכם להתווכח ולהיות בטוחים בעצמכם כי רק מצפונכם צודק. ותחשבו מה יגיד ילדכם עוד עשרים שנה על מעשיכם...האם אתם עשיתם משהו לסיום הסכסוך או שישבתם בבית ולא עשיתם כלום?

נמרוד שילה