לאתר העברי Back To Home Page

English Site חזרה לדף הבית

 היכולת לעצור רגע ולחשוב היא תכונה חשובה, היכולת לבחון את ההשלכות, את מקורות המידע השונים, לשאול את השאלות המעשיות לאן אנו שואפים, ואת השאלה המוסרית מה נכון.

 

כבר לפני מספר חודשים הגעתי למסקנה כי אני לא יכול לקחת חלק פעיל בכיבוש הישראלי. אני לא יכול להיות חלק ממנגנון זה, ברמה האישית, כאדם. אני לא מוכן להיות אחראי לכליאה של ציבור גדול בתוך כפר, בלי יכולת לצאת אפילו לעיר השכנה, בלי יכולת לרכוש השכלה, עבודה, בלי כל תקווה לעתיד. ההחלטה היתה החלטה אישית של פרט, שעשה שירות צבאי קרבי, שהלך למילואים. אמשיך להגן על ארצי, למרות שאבדה את פניה, אבל לא אקח חלק פעיל בכיבוש.

 

המציאות לא מאפשרת לי להתכנס אל המצודות הפנימיות שלי, אל היושר האישי שלי, והיא דורשת ממני לצאת לעימות על דמותה של ארצי, של עמי. אי אפשר להתעלם מאירועי השנתיים האחרונות. השמאל הפוליטי מת, התפיסה שיש לאפשר הקמת מדינה פלסטינאית מוגבלת מאוד, כי זה טובת ישראל, קרסה. אי אפשר לכפות על עם אחר פתרון בלי לראות את הקונפליקט בין העמים כדיון בין שווים, אי אפשר לזכות באמון הפלסטינאים כל עוד אנו ממשיכים את הכיבוש בתיאוריה ובפועל, מרחיבים את ההתנחלויות בקצב מבהיל (בעיקר בתקופת שלטון ברק), ומעודדים התיישבות בשטחים הכבושים ע"י הטבות כלכליות הגבוהות בהרבה מאלו הניתנות לכל סקטור אחר. באופן לא מפתיע זה לא עבד, הכל התמוטט כאן, הגענו למצב הרע ביותר מבחינה ביטחונית בשנים האחרונות, הרע ביותר מבחינה מוסרית. השמאל הפוליטי מת, וטוב שכך!, הגיע הזמן להרים את השמאל המוסרי.

 

הכיבוש המתמשך, השרירותיות וההרג הנובעים ממנו, לא רק שלא משרתים בדבר את ביטחון המדינה, הם הדרך לכיליונה מבחינה מוסרית ותרבותית. אני לוקח חלק בפתיחת אחת החזיתות הקשות ביותר שידע עם ישראל בשנים האחרונות, החזית על דמותו המוסרית, על היכולת להימנע מאמונה עיוורת בגנרלים ובדובר צה"ל, המציגים שקר מתמשך שהפך להרגל, המרגילים את הציבור לפשעים כאל שגרה, כאל הכרח, כאל מוסכמה חברתית. החזית על הצורך לבחון לעומק עובדות, להילחם על ערך האמת, להילחם על הנכון והצודק מוסרית.

 

הדור של הורי כשל במשימה לסיים את הכיבוש, כשל כישלון חרוץ, הנובע מהיהירות והאמונה בכח, איפשר הקמת התנחלויות רבות כדי למנוע כל פשרה היסטורית עתידית, ניסה לדכא כל סימני לאומיות פלסטינאית, להנציח כיבוש. ואנחנו משלמים את המחיר, אנו העומדים עתה בפני השבר המוסרי הקשה ביותר שעמד בו העם בישראל מאז קום המדינה, אנו המבצעים מעשים המגונים ע"י כל ציווי מוסרי, ע"י כל המדינות הנאורות בעולם, ע"י כל אמנה בינלאומית.

 

השקר המתמשך הפך הרגל, הפך אמת. אנחנו הטובים והם הרעים, הם המפגעים ואנו רק מגיבים, עליהם אסור לסמוך, הם לא בני אדם, לא אנושיים, אנחנו הטובים, הצודקים המערביים, התרבותיים. אנחנו הכובשים, הכובשים, הכובשים, הגורמים לעם שלם לאבד צלם אנוש.

הכיבוש הוא הגורם לשני הצדדים לאבד צלם אנוש, לאבד את ערך כבוד האדם, ערך החירות, ואני לוקח חלק במאבק על עתידה של ארצי, על דמותה של ארצי, על דמותי שלי.

 

אורי טל