שכם - התקוממות לא-אלימה ודיכויה

שכם וסביבתה נחשבות בחודשים האחרונים למוקד התנגדות לכיבוש. אי-לכך, מכביד צה"ל את ידו עליה במיוחד. מאז ליל ה-20/21 ליוני, נמצאים העיר והכפרים הסובבים אותה בעוצר, עם הפסקות מועטות וקצרות אחת לשבוע בערך. בשבועיים האחרונים לא הוסר העוצר כלל.

השבוע נמאס לתושבי שכם, והם החלו לצאת לרחוב בהמוניהם ולשבור את העוצר באופן בלתי-אלים, בכוח מספרם הגדול. תופעה זו חזרה על עצמה בימים שני, שלישי ורביעי, כאשר החיילים עומדים מנגד חסרי-אונים. שבירת העוצר דווחה בהרחבה בתקשורת הזרה, אך התקשורת הישראלית לא התעניינה בה משום-מה. היו אלה החדשות על הפיגוע בירושלים אשר קטעו לבסוף את שבירת העוצר והניסו את התושבים חזרה לבתיהם.

הלילה (ליל ה-1/2 באוגוסט) נכנסו כוחות גדולים של צבא אל שכם - על פי אחד הדיווחים, כ-150 כלי רכב משוריינים. כביכול, מדובר בפעולה ללכידת מבוקשים. אך אין בשכם כיום עוצמה פלסטינית חמושה, היכולה להצדיק כמויות כאלה של צבא. סביר הרבה יותר להניח, כי מדובר במאמץ מרוכז של הצבא לדכא את ההתנגדות הלא-אלימה שצברה תאוצה. הנגמ"שים והטנקים התפרסו בכל רחבי העיר, במרחק של עשרות מטרים זה מזה. שני בתי-ספר הסמוכים לעיר העתיקה נהרסו כבר בשעות הראשונות לפלישה זו. קשה להאמין כי התושבים יעזו לנסות ולצאת מן הבתים במצב זה.

(המידע נאסף טלפונית מעתונאים ומתושבים ע"י אסף אורון)